Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
Farsangibál |
|
2014.02.28. 21:42 |

|
Éclair fánk |
|
2014.02.28. 10:00 |
A megjelenése sármos, a stílusa lehengerlően olaszos, ő a Tortakirály!

The Cake Boss.
Buddy Valastro született Bartolo Valastro
Egy igen népszerű négy gyermekes olasz-amerikai sztárséf. A sikeres műsorát, a Tortakirályt (Cake Boss) a TLC-n láthatjuk.
Buddy nem csak a nagy torták híve, hanem mellettük a régi olasz sütiket is készíti és árulja. De az igazi kihívást fondant borítású esküvői tortákban látja.
Amerikában Hobokenben, NJ, Carlo's Bakery tulajdonosa. A családdal közösen üzemelteti ezt az apai örökséget, amit a neve által tett híressé. Negyedik generációs cukrászként Buddy vitte igazán nagy sikerre a családi vállalkozást. Buddynak négy nővére van, akik mind Carlo Bakery,-ben dolgoznak, Grace, Mary, Maddalena és Lisa.
Sütött már tortát Britney Spearsnek, Miley Cyrusnak, és Rihannának és még sorolhatnák.
A leányzóm is a műsora lelkes nézőtáborába tartozik.
Minap elkészítette Buddy’s éclair-jét. Mondhatom megérte a fáradságot!

A Tortakirály éclair-je
Tészta
1 bögre víz (1,5 dl nagyon hideg)
fél bögre vaj (8 dkg)
csipet só
csipet cukor
ezeket felforralni
hozzáadni 1 bögre lisztet (10 dkg)
felfőzni
4 tojást egyesével belekeverni
nyomózacskóba tölteni
Egy tepsibe kb. 10 cm-es csíkokat nyomni, majd egy fél órát állni hagyni.

Előmelegített sütőben 220 fokon10 percig majd 180 fokon20-30 percig sütni.
Csokimáz
fél dl zsíros tejszín és 10 dkg ét csokit összeolvasszunk, majd hozzákeverünk fél dl vizet még 10 dkg csokit és 1 dkg vajat.
Krém
Felforralunk 3 bögre (6 dl) tejet 1 kikapart vanília rúddal.
Ezután habverővel összekeverni 8 tojás sárgáját, ¾ csésze cukrot (15 dkg), és fél teáskanál kukorica keményítőt.
Apránként hozzáadni a langyos tejet, keverés közben újra felforralni majd hűtőbben jól kihűteni.
Végül az Éclairt összeállítani.
|
Február |
|
2014.02.26. 10:00 |
Február jégbontó hava, de ebben az évben a szokottnál is szebb idő volt. A Mátyás sem talált jeget, pedig azt mondják az nem jó, mert akkor csinálni fog. És itt van tessék…26-án -1 fokra ébredtünk , furcsa ez a tegnap reggel 6 órakor mért 7 fokhoz képest.
Pedig már olyan bizakodó voltam az elmúlt napsütéses napokból kiindulva. A naplemente is más volt, mint ilyenkor szokott.

Azt tudtad, hogy Augustus császárnak köszönhető, hogy a február hónap lerövidült, mert amikor elnevezte magáról az akkori hatodik hónapot, Augustus is saját, 31 napos hónapot akart, így elvett egy napot februárból, amely az óta maximum 29 napos.
Eddig a történelem folyamán háromszor esett meg, hogy volt február 30. Szovjetunióban kétszer, Svédországban pedig egy alkalommal előfordult, hogy jegyeztek február 30-át.
Szovjetunióban, amikor egy forradalmi naptárt vezetett be ahol minden hónap 30 napos volt. Ez mindössze két évig élt.
Svédországban, amikor úgy döntöttek, hogy áttérnek a julián naptárról a Gergely-naptárra, úgy hogy 1700-tól negyven éven át elhagyják a szökőnapokat. 1700-ban tehát nem volt szökőév Svédországban, de a tervektől eltérően az 1704. és 1708. éveket már újra szökőévként kezelték. Ebben az időszakban tehát a svéd naptár egy nappal előbbre járt a julián naptárnál, 1711-ben elhatározták, hogy visszatérnek a julián naptárhoz ezért a következő évben, 1712-ben, hozzáadtak egy pót napot a február hónaphoz, amely így 30 napos lett.
Hogyan alakult kis a mi naptárunk a római naptárból?
A rómaiakat a leghidegebb téli hónapok nem érdekelték, mert ekkor sem háborúzni, sem földet művelni nemigen lehetett így azt nem is számolták. Romulus Róma első királya még így gondolkodott ezért az évet is márciussal kezdték. Holdhónapok voltak ezek és a papok, akik a hold állását figyelték kikiáltották (calendae, innen a kalendárium szavunk) a hónap első napját.
Numa Pompilius, a második római király már 12 holdhónapot használt.
Iulius Caesar, egy alexandriai csillagász, Szószigenész javaslata szerint naptárreformot rendelt el. Így a hónapok felváltva 31 és 30 naposak lettek, kivéve az utolsó hónapot, Februariust, amelynek 29 nap maradt. Minden negyedik évben Februarius egy szökőnapot kapott, amelyet 23. után iktattak be; így az év átlagos hossza 365,25 nap lett. Az ötödik hónapot, a Quintilist Caesar saját nevéről elnevezte Iulius-nak.
De ami után Caesárt meggyilkolták szökőszabályt pontatlanul alkalmazták, s a naptár ismét kezdett elcsúszni a természet évéhez képest. A hibát az első császár, Augustus hozta helyre. Ezért úgy gondolta, ő is megérdemel egy hónapnevet; el is nevezte magáról saját születésének hónapját, a hatodik hónapot, Sextilist Augustusnak. Ám Iulius hónapjának 31 napja volt, Augustusnak viszont csak 30! Elrendelte tehát, hogy ezután Augustusnak is 31 napja legyen (a szükséges napot Februariustól vették el, azóta van csak 28 napja, szökőévben is csak 29). Hogy ne legyen három 31 napos hónap egymás mellett, Augusztus megfordíttatta a 30 és 31 napos hónapok rendjét. Ezzel kialakult a végleges - és célszerűtlenül bonyolult - római naptár.
XIII. Gergely pápa vezette be az új naptárt. 1582-ben október 4. után mindjárt október 15-ét íratott, hogy a napéjegyenlőség dátumát a helyére, március 21-re tegye vissza. Gergely- naptár olyan pontos, hogy hibája csak mintegy 3300 év alatt nő egy egész napra.
A naptárreformot a mai napig nem adták fel így több mint 200 naptárreform-tervezet áll rendelkezésre némelyikben még az is előfordulna, hogy eddig létező dátumok egyszerűen megszűnének.
|
Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
|