Nagyon öröm számomra, hogy tudok a saját tapasztalataim alapján nyilatkozni a spanyol konyháról, mert egy hónappal ezelőtt ott lehettem és volt szerencsém megismerni az andalúz ízvilágot.
Az andalúz konyhát főként a mediterrán ízek és csupa tűz, lendület jellemzi.
Visszatekintve a múltba mielőtt a spanyol lobogót végleg kitűzték, sok nemzet megfordult ezen a földrészen és mind itt hagyta nyomait a gasztronómiában is, talán ezért nem tudott kialakulni egy tradicionális spanyol konyha.
Az andalúz konyha nagyon sokszínű és tájegységenként eltérő, nem beszélve arról, hogy sok hasonlóságot mutat a magyar konyhával.
Sőt a tengerpart mentén több nemzet ételeivel is találkozhatunk pl. a legtöbb éterem étlapján fellelhető a „traditional english breakfast”.
Viszont nagyon kevés a tipikus spanyol fogás, de azért feltétlenül meg kell említeni az egyik legismertebb spanyol főétel a Valenciából származó paella-t, amely leegyszerűsítve rizses hús, millió és egy elkészítési móddal. A kétfülű sütőedényt, amiben tálalják azt szintén paellának hívják.

Szívesen fogyasztanak hideg leveseket, mint például a gazpachok. A gazpacho-val kapcsolatban egy nagyot hibáztam, haza jöttem anélkül, hogy megkóstoltam volna.
Az ínycsiklandozó tapasok is innen indultak világ körüli útjukra. Olvastam valahol, hogy régen a borospoharakra kistányért raktak, hogy ne szálljon bele a por, ezt a kistányért tapa-nak hívták. Erre tettek a bor mellé különféle rágcsálnivalót. Valószínűleg innen ered a tapas elnevezés.

Tapast kóstoltuk több változatban is Marbelában, az óvárosban akadtunk különleges serrano sonka, libamájpástétom, tapasra.


Jut eszembe… sonka.
Fontos beszélni a sonkájukról, a serrano sonkáról, ami már-már a kultúrájuk része.
A serrano sonka neve a spanyol sierra szóból ered, amely hegyeket jelent. Régen ugyanis elsősorban a spanyol hegyekben érlelték a sonkát, ahol erre legalkalmasabb volt a klíma.
A levegőn szárított, érlelt sonka a spanyol gasztronómia talán legfontosabb eleme, egy spanyol évente átlagosan 5kg sonkát fogyaszt el. Náluk ez nem luxuscikk, hanem a mindennapi élet elengedhetetlen része. Az alapvető különbség a magyar és a serrano sonka között az, hogy míg a magyar sonkát pácolás után megfőzik és/vagy megfüstölik, addig a serrano sonkát sózás után a szabad levegőn vagy érlelő kamrában 7 hónaptól akár 24 hónapig is érlelik. Így nyeri el jellegzetes ízét, ami a magyar ízlésnek egy kicsit a nyers sonka érzetét kelti. A sonka minőségi kategóriáit az érlelési idő határozza meg. A serrano sonkáknál az érlelési időtartamtól függően ezüst (8-11 hónap), arany (11-14 hónap) és fekete (14 hónapnál több) jelzést használnak.

Tudod ki a cortador de jamón ?
A sonkaszeletelés mestere. Mert, hogy Spanyolországban ez egy szakma. Náluk ez művészetnek számít, és soha nem végzik géppel, mindig csak kézzel.
Nagy kedvelője vagyok a tengeri ételeknek. Az el sem tudom képzelni, hogy tengerpart mellett ne a tenger kínálta repertoárt kóstoljam végig. Nem volt ez másként most sem. Ellenállhatatlannak bizonyultak az utcára néző látványkonyhákban grillezett rákok.



Az éttermek nagy választékban kínálják a halételeket és ráadásul nagyon finomak. Egyedi módon ízesítik, legtöbb esetben pestohoz hasonlító zöld-fűszeres keverékkel öntik le.



|