Görögoszágban éjfélkor vasilopita-t,vagyis újévi kenyeret szel annyi részre a családfő, ahányan vannak. Egy pénzérme van elrejtve a kenyérbe. Természetesen, akinek a pénzérmés szelet jut, az lesz a legszerencsésebb a következő évben.
Én is megpróbálkoztam az újév napján a kenyérsütéssel.Az első nem sikerült túl jól, mondhatni ehetetlen lett.Valószínű régi volt az élesztő.A következőt átszerveztem egy kicsit,gépben kelesztettem és a sütőben sütöttem ki.Szenzéciós lett.
AZ ÉN HÁZI KENYEREM
Leírom hogyan készült:
3,7 dl víz
70 dkg liszt BL-55
2 db közepes főtburgonya összetörve
1 cs szárított élesztő
1 ek cukor
4 ek étolaj
só és egy késhegynyi citromsav.(az utóbbi nem tudom miért kell bele de olvastam valahol)
Miután a gépben meg kelesztettem,sütőzacskóban még egy félórát hagytam kelni, majd betettem a sütőbe 170 fokra és 1 órát sütöttem.10 percel a vége előtt kicsit vizes kefével átkentem.Nagy sikerem volt vele, eddig ez lett a legjobban sikerült kenyerem ezért gondoltam megosztom másokkal is.
Hogy is van ez a farsang? Utána néztem egy kicsit.
Nekem a farsang szó hallatán a nagymamám szalagos fánkja és az iskolai farsangi bállak jutnak az eszembe. Kezdődik ugye vízkeresztkor (január 6.) és tart húshagyókeddig vagy hamvazószerdáig, (ami 2011-ben március 15) a húsvétot megelőző 40 napos nagyböjt kezdetéig. A farsang hossza évről-évre változik, mivel zárónapja a húsvét időpontjához kötődik. Ez a 40 napos nagyböjt nagyszombat délig tart. Vallási szempontból hamvazószerdán szentelt hamut hint fejünkre, homlokunkra az egyház az alábbi mondatta:
"Emlékezzél meg ember arról, hogy porból vagy és porrá leszel, a porba visszatérsz".
II. Orbán pápa 1091-ben rendelte el, hogy a papok minden keresztény homlokát hamuval kenjék meg ezen a napon, ez a szokás a katolikusoknál mindmáig fennmaradt. A templomban a mise után a pap az előző évi szentelt barka hamuját megszenteli, s avval rajzolja a keresztet a hívek homlokára. A hamu az elmúlásra, a halálra figyelmezteti az embert.Más szempontból viszont a tavaszvárás, jelmezes mulatságok, felvonulások, disznóvágások jellemzik ezt az időszakot. Farsanghétfőtől húsvétig tilos az esküvő, a tánc és a vigadalom. Húshagyókedd (2011 március 15): A farsangtemetés időpontja. A farsang utolsó napja. Hamvazószerda: a husvéti böjt kezdete.Torkos csütörtökön a nagyböjtöt egy napra felfüggesztették, hogy a farsangból maradt ételt elfogyasszák. Emellett zsíros ételeket és fánkot készítettek. Húsvétig az utolsó alkalom a kiadós étkezésre.
Farsang lévén többször próbálkoztam a fánk sütéssel, de sehogy sem akar összejönni. Így egy kis stílust váltottam és nosztalgia gyanánt megsütöttem életem első Baklaváját.
Íme:
BAKLAVA
és a recept:
-45 dkg darált dió
-10 dkg cukor
-őrölt fahéj
-12 lapos réteslap
-20 dkg olvasztott vaj
- méz
-citrom héja és leve
-kupica konyak
Összekevertem a diót, cukrot és a fahéjat. A tepsi alját megvajaztam és belerétegeztem a rétes lapokat és a diós keveréket úgy, hogy kettesével raktam a réteslapokat és vajjal megkentem, erre dió, ami alatt szintén megkentem vajjal a réteslapot. És így sorba. Még sütés előtt bevagdostam. Majd 170 fokon kb. 40 percig sütöttem. Amíg aranyszínű nem lett. Közben 20 dkg cukrot , kb.2 dl vizet, valamennyi mézet egy citrom héját és levét felforraltam majd egy egy kicsi konyakot tettem hozzá és a forró sütire öntöttem. Azután egy kicsit letakartam, amíg az összes szirupot magába nem szívta. Ennek a sütinek nagyon édesnek, kissé ragacsosnak kell lennie. Az igazi hamisítatlan Baklava is nagyon tömény és istenien édes.
Több alkalommal voltunk Görögországban de a Baklava mindig szerepelt a görög konyha repertoárjában.
Közel-Keleten és a Balkánon elterjedt Baklava nálunk is lépten-nyomon kapható, ráadásul különböző változatokban, a törököknél a különlegesen finom pisztáciás változat is felbukkant. A klasszikus Baklava akkoriban állítólag 15 rétegből állt. A leginkább hiteles történet szerint a ma ismert Baklava fajtáit a Topkapi Palota birodalmi konyháiban sütötték ki. Ismereteink szerint a szultán a ramadán 15 napján tálcányi Balkavát kínált a janicsároknak, és azt az ünnepi felvonulást Baklava Alayı-nak nevezték el.
Nos hát, igen ezt is én követtem el a minap.
ANDI TÚRÓ TORTÁJA
Úgy kezdtem, hogy 7 tojásból 7 evőkanál liszből és 7 evőkanál cukorból piskótát sütöttem gáztepsi méretben. (Igen, valóban nincs benne sütőpor.) 180 c-on és 15 perc alatt. Megliszteztem, föltekertem. Kihűlve szét gurítottam és jól megkenntem barack lekvárral majd jó szorosan visszatekertem. Összedobtam a tölteléket: Félkiló túróhoz 10 dkg porcukrot és 1cs vaniliás cukrot kevertem. 2 evőkanál zselatint 2 dl gyümölcslébe feláztattam és felmelegítettem. Majd 3-4 dl habbá vert tejszínnel eggyütt a túróskrémhez kevertem. Gazdagíthatod citrom levével ,reszelt héjával és akármien gyümöldarabokkal is. A piskóta tekercset felkarikáztam és kibéleltem vele egy műanyag tálat. Majd bele öntöttem a krémet és hidegre tettem. Hát nemondjam, hogy osztatlan sikert arattam vele. Még vendégek sem kelettek hozzá.
Végre egy leveles tészta, amiből jól jöttem ki. Többször próbálkoztam már de még sosem sikerült ilyen jóra. Ennek már a tésztáján is szépen látszottak a rétegek. A recept, amit az "Andi konyhája oldalon" találtam első olvasatra bizarrnak tűnt.(1 kg vaj). De a vége szerintem nagyon jó lett. Öt részre osztottam a tésztát, amiből 4db-ot lefagyasztottam. Egyből pedig sajtos rolót kreáltam.
A leveles tészta hozzávalói:
1 kg liszt +10 dkg
1 kg margarin
3 dkg só
1 dl olaj
0.5 dl ecet (10%)
Összegyúrtam az 1 kg margarint a 10 dkg lisztel és hűtőben félórát pihentettem. Majd 1kg lisztből az ecetből, olajból és a sóból kb.5 dl vízzel tésztát gyúrtam. A víz lehet több is kevesebb is, attól függ, milyen a liszt. Fél órát pihentettem, majd kinyújtottam és a közepére tettem a vajas tésztát és minden oldalról ráhajtottam. Kinyújtottam majd egyszer szimplán és egyszer duplán hajtogattam. Pihentetés következett, fél óra, majd újból megismételtem a szimpla és a dupla hajtogatást. Öt részre osztottam, amiből négy ment is a fagyóba.
Sajtos roló.
Téglalap alakúra nyújtottam a leveles tésztát. 10-12 darabba fel csíkoztam. Még korábban egy söprűnyelet eldaraboltam azután alufóliába becsavartam. Erre feltekertem a tojással meg kent tészta másik felét. Kis pihentetés után 170 fokon 20 percig sütöttem. Fontos, hogy még melegen lekel húzni a fóliáról a tésztát, mert különben nehezen fog lejönni.
Sajtkrém
20 dkg reszelt sajt,4 tojás sárgája, 2 kanál liszt, só, 2 dl tej sűrűre kell főzni, majd kihűteni. Miután kihűlt 10 dkg margarinnal fel habosítottam.
Betöltöttem a tésztába és a végeit reszelt sajtba nyomkodtam.
Vasárnap nagyon nem tudtam, hogy mit is főzhetnék. Nálunk vasárnapi ebédben a biztos pont, az a húsleves, ami kihagyhatatlan. A második fogásnak pedig találtam az interneten egy receptet, amit kipróbáltam és nagyon bejött az egész családnak. Ez a :
Rántott töltött kelkáposzta
Sós vizben, amibe tettem párszem kömény magot, megfőztem a kelkáposztát egyben (Vigyázat gyorsan túl fő)
A töltelék: 3 db keményre főtt tojás, 20 dkg sonkás felvágott, kicsi piros paprika, bors, fél pohár tejföl.(Csak a fantázia szab határt, annyi mindent lehetné még bele tenni). Ezt apróra daraboltam és összekevertem, majd betöltöttem a káposzta levelekbe úgy, mint a töltött káposztát. Paníroztam, majd bő forró olajban kisütöttem. Másnap is nagyon finom volt. Érdemes kipróbálni.
|
Köszi!