Az erdők könnye..
2012.01.11. 19:01

Fagyöngyök
Ha könny a gyöngy:
A fagyöngyök az erdő könnyei,
Parányi könnyek, mozdulatlanok,
Fák sudarára fagyott sóhajok,
Az erdő gyöngybefagyott bánata,
Élősködők, mint minden bánat,
Amely az élet üterére támad
És lassan, észrevétlen
Felszürcsöli vérét a büszke fáknak.
Reményik Sándor
Mi is a fagyöngy? Egy különleges varázskellék, vagy nagyhatalommal bíró növény? Már a kelták is tisztelték csodálatos tulajdonságait, s az évszázadok során egyre szélesebb körben ismerté vált. Tumor ellenes hatású, vérnyomáscsökkentő szer, mindamellett a régi idők egyik varázsnövénye.
De mégis, az utóbbi néhány évben inkább az amerikai filmek díszleteként ismerhettük meg. És persze ki ne emlékezne a filmek legfontosabb jelenetére, amikor a főhős a fagyöngy alatt megcsókolja álmai asszonyát. De mitől is olyan különleges ez a csók? Egy angolszász hagyomány szerint, aki fagyöngy alatt ad csókot kedvesének, annak szerelme örökké tart.
A fagyöngy növekedésében nagy szerepe van a madaraknak. A fagyöngy magvai nagyon ragacsosak, és sokszor a madarak csőréhez, vagy tollába ragadnak, vagy más erdei élőlény testéhez, és ezek az állatok egy gazdafához szállítják a magvakat, és azok ott csírázni kezdenek.
A fagyöngyfélék többsége trópusi vagy szubtrópusi növény. A fagyöngy a fakínfélék családjába tartozik, népi elnevezése még a gyimbor, enyvbogyó, lép, gyöngyös madárlép. Közismerten parazita növény, amely különféle lombos fákon telepszik meg az - akác, nyárs, hárs, alma, körte stb.- élő kétlaki fehér fagyöngy a legismertebb, hajtásai vérnyomáscsökkentő és szívműködést serkentő hatásúak.
Több ókori nép szent növénynek hitte a fagyöngyöt, mivel nem a földből nőtt ki. A középkorban az almafán növő fagyöngyről azt tartották, hogy megvéd a boszorkányoktól. A népi hagyomány szerint megvéd a tűztől, villámlástól és a szerencsétlenségtől. A bölcsőbe is szokták tenni, hogy megakadályozzák a boszorkányokat abban, hogy ellopják a csecsemőt. Abban is hittek, hogy a fagyöngy fája elűzi a betegséget, gyorsan gyógyítja a nyílt sebeket. A hálószoba ajtaja mellé, vagy az ágy fölé helyezték, hogy az ott alvó ember jól aludjon.
|