Húsvét
2015.07.07. 15:46

A húsvét napja a Nap mozgása mellett a Hold mozgásától is függ ezért ez egy mozgó ünnep. A VI. században alkotta meg Dionysius Exiguus azt az eljárást, amely azóta is az alapját képezi a húsvét időpontja kiszámításának. A katolikus egyház 1581-ben kánonban rögzítette azt a számítási módot, mely meghatározza ennek naptári helyét. Mostanra az ortodox egyházakon kívül minden keresztény egyház ehhez az eljáráshoz tartja magát. Az ortodox egyházak dátumszámítási módszere maradt a gregorián naptárreform előtti Julián-eljárás.
A keresztény vallás egyik legfontosabb ünnepe a húsvét, de országonként furcsa népszokások kötődnek hozzá. Locsolkodni csak Közép-Európában szokás. Vannak városok, ahol újrajátsszák Krisztus megfeszítését. Hatalmas megtiszteltetésnek számít, ha valakit kiválasztanak a megváltó szerepére, pedig gyakran valóban felszegelik a keresztre.
Tudod mi a Rouketopolemost? Amikor Görögországban két templom hívei lövik egymás templomát húsvét vasárnap este.
Vagy mit jelent az ostereierbaum készítése? Régi német hagyomány a fák és bokrok tojással díszítése,
Érdekes, hogy pont a Húsvét szigeten nincs is húsvét mivel ők nem keresztények. Azért hívják Húsvét-szigeteknek, mert 1722 húsvét vasárnapján, egy holland hajó legénysége váratlanul ezt földet pillantotta meg a Csendes-óceánon
Miért húsvét a húsvét?
A húsvét szavunk összetett szó, előtagja a hús, utótagja pedig a vét, mint a vétel, vevés rövidítése. A szó etimológiáját tekintve az elnevezés onnan ered, hogy húsvét volt az, amikor a negyven napos böjt után az emberek ismét vehettek magukhoz húst.
Mi is jelképezhetné tökéletesebben a megújulást, mint a tökéletes formával rendelkező, az új élet ígéretével kecsegtető tojás? Legyen az akár csokiból is. :)
Mi még várjuk a locsolókat húsvétkor és sok finomsággal készülünk.
|