Egy adventi Prágai kirándulás emlékei
Prágában jártunkkor sokat látunk, hallottunk, tanultunk és persze ettünk. Ezáltal van némi saját tapasztalatom a cseh konyháról.
Találkoztam például mind a két alap knédli változattal.
Az első a zsemlés knédli (knedlík houskový), amely kenyérszerű, puha és akkor van igazán jól elkészítve, ha képes magába szívni a húsos feltétek illatos, finom szaftját.
A másik alapknédli a burgonyás knédli (knedlík bramborový), amely sokkal tömörebb, mivel alapját a burgonya adja, és nincs benne élesztő sem. Ez inkább a sültek és barna mártások mellett kerül felszolgálásra.
Az egyik változat a Morva veréb mellé volt tálalva.

Találtam egy receptet:
Morva veréb háziasan (Moravské vrabec po domácku /Vepřový vrabec po domácku)
Hozzávalók:
60 dkg sertés lapocka
1 db vörös hagyma
1 fej fokhagyma
só
őrölt kömény
őrölt fekete bors
sör (a pároláshoz)
Elkészítés:
Vágd a húst nagyobb darabokra, tedd egy tálba. Szórd meg kevés sóval, borssal, őrölt köménnyel és keverd hozzá a vékony szeletekre vágott fokhagymát. Keverd jól össze és pácold 4-6 órán keresztül.
Ezután a húst tedd serpenyőbe, és kevergetve forgasd át többször, amíg kifehérednek a húsdarabok. Ekkor add hozzá az apróra vágott vöröshagymát. Öntsd fel kevés sörrel és vízzel, és párold rövid ideig fedő alatt. Ízlés szerint még sózhatod, fűszerezheted a fenti hozzávalókkal. Sütőben süsd puhára, közben a levével többször meglocsolhatod. Kb. 1 órán át kell sütni, amíg teljesen megpuhul és megpirul a hús.
Tálalhatod sült burgonyával vagy knédlivel, és az elmaradhatatlan savanyú káposztával és friss párolt káposztával.
A knédli másik változatát egy cseh gulyás mellé ettük.
Na most, a gulyás cseh módra is megér pár mondatot. Mivel a gulyást én egy tipikus magyar alföldi pásztor ételnek tartom. De azt a gulyást, amit külföldön 200 éve gulyásnak hívnak.(Hungarian Goulash, Spicy Pork Goulash, Hovězí guláą) mi úgy hívjuk ” pörkölt .
A csehek a gulyást csakis marhahúsból készítik. De nem levesformában. Náluk a gulyásleves ismeretlen. Az alap gulyás a Hovězí guláą, azaz Marha gulyás. Bőven adnak hozzá vöröshagymát, a fűszerek közül őrölt pirospaprikát borsot, majoránnát, és természetesen ki nem hagynák belőle az őrölt köményt sem. Mindezt liszttel sűrítik, és tálaláskor megszórják még frissen vágott vöröshagymával. Köretként mindig knédlit adnak hozzá.

De ha már a magyar ételeknél tartunk, megemlíteném a langoąe-t vagyis a lángost. Csehországban ez egy kézzel fogható magyar étel. De nem néz ki olyan jól, mint itthon. Nem kóstoltam, mert lebeszélt róla az a szokásuk, hogy nem foghagymával és sajttal hanem kechuppal és lekvárral eszik.
Írnom kell a sült sajtról, amivel sehol máshol nem találkoztam korábban. A sajt árus lány mosolyogva megszólít magyarul, hogy kóstoljuk meg a sült sajtját. A formázott birka vagy kecske sajtokat sütőlapon felhevítve árulják. Nagyon különleges.

És ha netán Prágába járnánk a világért se hagyjuk ki az isteni cseh kolbászt.

Ha már ettünk igyunk is…nem hagyhatjuk ki a Karlovy Vary-ban gyártott keserédes likőrt, a zöldes-sárgás színű gyomorkeserűt a Becherovkát sem. Abban bíztunk, hogy saját hazájában olcsóbban tudjuk majd beszerezni, de sajnos ez nem így van így nem tudtunk bespájzolni belőle.
Ezt a gyógynövényekből készülő italt az 1800-as évek elején Josef Becher, egy angol recept alapján kezdte el értékesíteni, mint gyógyszert a patikájában. Azóta az itala igazán nagy karriert futott be. Persze a gyógyhatás eléréshez nem szabad túl nagy mennyiségben fogyasztani!
A gyógynövénykeverék receptje is szigorúan őrzött titok, amelyet az italt előállító gyárban is mindössze ketten ismernek. A 21 gyógynövényből összeállított keverékeket zsákokba rakva egy héten keresztül alkoholban áztatják, majd az így elkészült kivonatot tölgyfahordókba öntik, ahol vízzel, borpárlattal, cukorral és egyéb adalékokkal együtt 2-3 hónapig érlelik.
A tölgyfahordó adja meg a Becherovka zöldes-sárgás színét.
És hát a sör… amit elsőként kellet volna említenem, mert Csehország neve egybeforr a sörrel. A cseh sör világhírű. A csehek is nagyra értékelik a sörüket.
De én mégis inkább a Becherovkát részesítem előnyben.
Viszont, itt ittam először életemben házi barna sört, és meg kell mondjam, megfogott az édeskés karamelles íze.

A legkelendőbb és a legnépszerűbb sör a Pilsner Urqeull, a Gambrinus és a prágai Staropramen.
A cseh sör jellegzetes ízét a kézzel szedett Bohémiai komló adja. És gondolnád, hogy a csehek még a németeket is megelőzik sörfogyasztásban 153.6 liter évente per fő.
Egészségére! - Na zdravi!
